Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Studzienicach

Realizacja projektu Senio - RITA

Utworzono dnia 20.01.2021
Czcionka:

 

RPPM.06.02.02-22-0008/20-00

Tytuł: Senio-RITA- Rehabilitacja, Integracja, Teleopieka i Asystentura dla seniorów, niepełnosprawnych, przewlekle chorych oraz ich opiekunów w powiecie bytowskim.

Oś priorytetowa: 6. Integracja,

Działanie: 6.2 Usługi Społeczne,

Poddziałanie: 6.2.2 Rozwój Usług Społecznych.

 

Gmina Studzienice wraz z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Studzienicach realizuje projekt partnerski dofinansowany z Funduszy Europejskich „Senio-RITA - Rehabilitacja, Integracja, Teleopieka i Asystentura dla seniorów, niepełnosprawnych, przewlekle chorych oraz ich opiekunów w powiecie bytowskim”.

 

Celem projektu jest stworzenie lokalnego systemu usług społecznych przy wykorzystaniu nowoczesnych zdalnych technologii, instrumentów animacji środowiskowej oraz promocji wolontariatu. Poprzez projekt będzie można skorzystać z działań dopasowanych do indywidualnych potrzeb mieszkańców.

Działania przeznaczone będą dla seniorów (60+), osób niepełnosprawnych oraz opiekunów osób niepełnosprawnych. w okresie od 01 grudnia 2020 r. do 30 czerwca 2023 r.

W ramach projektu powstaną:

1. Lokalny System Usług Społecznych Senio-RITA

 • Przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej powstanie Punkt Usług Społecznych . Specjalista Usług Socjalnych w GOPS będzie przeprowadzał rekrutację uczestników projektu oraz będzie organizował i koordynował wdrażanie usług.
  Przy każdym gminnym Punkcie Usług Społecznych działać będzie Koło Wolontariatu Senioralnego

 • Utworzony zostanie bezpłatny system teleopieki domowej (telefon komórkowy i opaska SOS) dla osób, które tego najbardziej potrzebują.

 • Wprowadzona zostanie nowa forma pomocy w postaci usług sąsiedzkich i asystenckich. W świadczenie tych usług zaangażujemy sąsiadów i osoby z najbliższego otoczenia, które nie są spokrewnione z osobą starszą czy zależną.

 

2. Działania w zakresie profilaktyki zdrowotnej i rehabilitacji

 • Pomoc w postaci rehabilitacji domowej. Rehabilitant będzie odwiedzał osobę w domu i po przygotowaniu wstępnej oceny potrzeb fizjoterapeutycznych przygotuje program ćwiczeń z elementami kinezyterapii oraz masażu profilaktycznego

 • Prowadzone będą zajęcia profilaktyczno – ruchowe w systemie 2 godzin aktywności co dwa tygodnie ( dwa spotkania w miesiącu), zajęcia prowadzić będzie wykwalifikowany instruktor, trener lub fizjoterapeuta, nauka tańca.

 • Organizowane będą spotkania o tematyce zdrowotnej. W spotkaniach takich udział będzie brał; lekarz, pielęgniarka, dietetyk, zielarz. Zaproszeni do udziału w spotkaniach będą przedstawiciele służb prewencji – policja/ straż pożarna oraz osoby zajmujące się bezpieczeństwem w sieci.

 • Powstanie wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego aby doposażyć środowiska domowe i usprawnić funkcjonowanie osób przy obniżonej sprawności i motoryce wynikającej z wieku i niepełnosprawności. Będzie to również okazja do wypróbowania sprzętu przed ich zakupem do własnego gospodarstwa domowego. Zostanie opracowany regulamin korzystania z wypożyczalni oraz wzór umowy nieodpłatnego użyczenia sprzętów.


3. Poradnictwo psychologiczne oraz warsztaty dla seniorów, osób niepełnosprawnych oraz opiekunów osób niepełnosprawnych

 • Przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie powstanie punkt informacji i poradnictwa dla osób niesamodzielnych i ich opiekunów. Porady psychologiczne udzielane będą podczas bezpośrednich spotkań, telefonicznie lub podczas wizyt domowych.

 • Odbędą się warsztaty i szkolenia dla osób zależnych. Celem warsztatów będzie podniesienie wiedzy i umiejętności w radzeniu sobie z trudnościami dnia codziennego.

 • Prowadzone będą szkolenia/warsztaty dla opiekunów osób zależnych z zakresu pielęgnacji oraz eliminacji stresu.

 

4. Spotkania integracyjne, wyjazdy, pikniki, powstanie Rady Seniorów i Koła Wolontariatu

 • Zorganizowane zostaną pikniki dla uczestników projektu podczas których promowany będzie zdrowy styl życia, profilaktyka zdrowotna i aktywność ruchowa.

 • Powstanie koło wolontariatu oraz Rada Seniorów.
   

 • Odbędą się wyjazdy uczestników projektu do placówek kulturalnych tj. kino, muzeum.

 • Prowadzone będą cykliczne spotkania integracyjne. Spotkania z animatorem i lokalnymi twórcami odbywać się będą w Wiejski Domu Kultury w Studzienicach. Wspólne spędzanie czasu w gronie osób w podobnym wieku o podobnych problemach będzie receptą na samotność oraz okazją do podzielenia się z innymi swoimi pasjami, zainteresowaniami bądź umiejętnościami.

 

Osoby chętne do udziału w projekcie proszone są o kontakt z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Studzienicach tel. 59 82 166 13.


 

 

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 8

W poprzednim tygodniu: 14

W tym miesiącu: 32

W poprzednim miesiącu: 118

Wszystkich: 4141

 

GMINA STUDZIENICE