Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Studzienicach

Przedłużenie prawa do świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności

Utworzono dnia 04.05.2020
Czcionka:

Szanowni Państwo,

zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19:

1. Orzeczenia określające niepełnosprawność wydane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych zachowują ważność do upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemiologicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności.

Oznacza to, że osoby które miały przyznane świadczenia uzależnione od posiadania orzeczenia określającego niepełnosprawności, których ważność upłynęła lub upłynie zachowują prawo do świadczeń wypłacanych w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Studzienicach tj. świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna, zasiłek pielęgnacyjny, dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego lub świadczenia uzależnione od wyższego dochodu przewidzianego w przypadku gdy w rodzinie jest osoba z niepełnosprawnością. Kontynuacja przyznania świadczeń z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Studzienicach następuje z urzędu bez konieczności wnioskowania o te świadczenia. Świadczenia będą przyznane na okres do upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemiologicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności.

Uregulowania dotyczą orzeczeń, których:

- ważność upłynęła w terminie 90 dni przed wejściem w życie w/w ustawy tj. w okresie od 9 grudnia 2019 r. do 7 marca 2020 r. pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia.
- ważność upłynie w terminie od dnia wejścia w/w ustawy w życie tj. od dnia 8 marca 2020 r.

2. Orzeczenia określające niepełnosprawność wydane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zachowują ważność przez okres kolejnych 3 miesięcy od dnia upływu jego ważności.

Oznacza to, że osoby które miały przyznane świadczenia uzależnione od posiadania orzeczenia określającego niepełnosprawności, których ważność upłynęła lub upłynie zachowują prawo do świadczeń wypłacanych w Gminnym Osrodku Pomocy Społecznej w Studzianicach tj. świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna, zasiłek pielęgnacyjny, dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego lub świadczenia uzależnione od wyższego dochodu przewidzianego w przypadku gdy w rodzinie jest osoba z niepełnosprawnością. Kontynuacja przyznania świadczeń z GOPS Studzienice następuje z urzędu bez konieczności wnioskowania o te świadczenia. Świadczenia będą przyznane na okres 3 miesięcy od dnia upływu ważności orzeczenia.

Uregulowania dotyczą orzeczeń, których:

- ważność upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemiologicznego albo stanu epidemii tj. od dnia 14 marca 2020 r. pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia do organu emerytalno-rentowego.
- ważność upłynie w okresie 30 dni następujących po odwołaniu stanu zagrożenia epidemiologicznego albo stanu epidemii pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia do organu emerytalno-rentowego.

W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem: 59 82 166 13

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 8

W poprzednim tygodniu: 14

W tym miesiącu: 32

W poprzednim miesiącu: 118

Wszystkich: 4141

 

GMINA STUDZIENICE